Dropshipping Nedir?

Aralık 23, 2018 Amazon Teknik

  Dropshipping depolama, paketleme gibi maliyetlerin olmadığı sipariş geldiğinde ürünlerin tedarikçiden uygun fiyata satın alınarak direkt olarak müşteriye gönderilmesinin sağlandığı bir e-ticaret yöntemidir. Ürünleri hiç görmeden ve fiziksel bir uğraş vermeden bir taraftan alıp bir tarafa satarak aradaki alış-satış farkından para kazanabilirsiniz.

Hiçbir ürünü stoklamanıza gerek yoktur. Tedarikçilerden bulduğunuz ürünlerin sadece listelemesini yaparak sipariş aldığınızda ürünü tedarikçiden direkt müşteriye gönderilmesini sağlar ve kazanç elde edebilirsiniz.

Dropshipping Avantajları :

  • Başlamak Kolaydır: Dropshipping iş modeline giriş için e-ticaret panellerinde bir satıcı hesabı açmanız ve tedarikçi bulmanız gerekir ve tedarikçileriniz ürünlerini satarak kolay para kazanabilirsiniz. En güzel taraflarından biri ürün paketleme, kargolama, stok gibi ağır uğraş gerektiren şeylerle uğraşmamanızdır.
  • Sermayesiz Olması: Dropshipping’in en büyük avantajlarından biri çok az bir sermaye gerektirmesidir. Siz bu iş modelinde fiziksel olarak bir ürünü üretip veya ürettirip satmayacağınız için önceden ürün toplamanıza gerek yoktur. Siz sadece ürünü satıp paranızı aldığınız zaman ürünü satın alacaksınız ve müşteriye göndereceksiniz.
  • İşinizi Büyümek Kolaydır : İstiklal Caddesindeki bir dükkana kıyasla fatura, kira, çalışan, stok ve paketleme maliyetiniz olmadığı için ve çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabildiğiniz için çok avantajlısınızdır. Dükkanınıza sadece önünden gelenler girebilir fakat internete istediğiniz her yerde girebilirsiniz. İlk 1-2 aydan sonra günde sadece birkaç saat ayırarak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.
  • Her yer sizin ofisiniz: Mağazanız internet üzerinde olduğu için bir adrese bağlı değilsinizdir. İnternet ve bilgisayarınızın olduğu her yerde bu işi yapabilirsiniz. Dilerseniz eviniz, New York’un ünlü bir cafesi veya Maldivlerin sahillerini ofisiniz olarak seçebilirsiniz.
  • Ürün çeşitliliği: Fiziksel olarak ürün satın almadığınız için kar yapabileceğinizi düşündüğünüz istediğiniz ürünü satabilirsiniz. Bu da size sadece 1-2 çeşit ürün satmak değil yüzlerce veya binlerce ürün çeşidi satma imkanı verir. Tahmin edebileceğiniz üzere ne kadar fazla ürün seçeneğiniz olursa o kadar fazla insana ve siparişe ulaşabilirsiniz.

 

Unutmayın her iş modelinin avantajları olduğu gibi birde  dezavantajları vardır. Biraz da dezavantajlarından bahsedelim.

 

Dropshipping’in Dezavantajları :

  • Rekabet: Dropshipping rekabetin yoğun olduğu bir iş modelidir. Kolay bir iş modeli olduğu için günümüzde bu işi yapmak için bir çok insan başvuruyor ve dolayısıyla aynı ürünü sizin gibi 5-10 kişide satabilir bu da kar marjının düşmesine yol açıyor. Herkez uygun fiyatın kendisinde olmasını istediği için fiyatlar biraz kırılabiliyor. Tabii bilindik satış platformları üzerinden satış yapabileceğiniz gibi kendi e-ticaret web siteniz üzerinden de satış yapabilir ve bu rekabetçi bir nevi uzaklaşabilirsiniz. Ama unutmayın tek sizin web sitenize bakmayacaklar bunun için yinede piyasaya yakın durmanız gerekiyor.
  • Stok Kontrolü: Bu iş modelinde anlattığımız gibi ürünlerin hiç biri sizin olmadığı için aldığınız yerdeki stokları ara ara kontrol etmeniz gerekir stoğu olmayan bir ürünü satarsanız bulmanız zorlaşabilir veya siparişi iptal etmeniz gerekebilir. Üzülmeyin stok kontrolünü kolaylaştırmak için piyada mevcut yazılımlar mevcuttur. Bunları kullanarak bu işi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Trademark: Başkalarının ürünlerini sattığınız için bazı satıcılar ürünleri kendileri dışında kişilerin satmasını istemeyebilirler bu durumda şikayet edilebilir ve hesabınızı kaybedebilirsiniz. Bunun için önceden anlaşmış olduğunuz satıcıların ürünlerini satmak veya ürünleri yüklemeden önce marka tescil kontrolü yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Tedarikçiler: Dropshipping yaparken farklı farklı tedarikçiler ile çalışacağınız için bu tedarikçilerden birinin ürünü geç göndermesi yada yanlış göndermesi sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Bu durumda tedarikçinizle iletişimde olmanız gerekir. Böyle sorunlara karşılaşmamak için bilir kişilerden danışmanlık alabilir tedarikçilerinizi iyi seçmek için yardım alabilirsiniz.
  • Ödeme: Bildiğiniz e-ticaret platformları ( amazon,eBay,n11 vb.) güvenlik gereği sipariş aldığınız miktarı hemen sizin elinize yatırmazlar. Ortalama bu süre 2-3 hafta arası değişebilir. Bu süreçte satışlarınızı devam ettirebilmek için para akışını iyi yönetmeniz gerekmektedir. Tabii kendi web siteniz üzerinden dropshipping yapacaksanız bu süre biraz daha düşebilir.

 

Kısa olarak dropshippingin avantajlarını ve dezavantajlarını size anlattık unutmayın her iş modelinde başarı sizin elinizdedir. Eğer başarmak ve kazanmak istiyorsanız iyi araştırma yapmalısınız ne kadar uzun sürsede eksik bilgi ile bir işe girmenizi tavsiye etmeyiz. Fakat hemen dropshippingi öğrenmek ve para kazanmak isterseniz Amazon Teknik Destek ekibi olarak profesyonel danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Yakında e-ticarete yönelik bir sürü bilgi dolu paylaşım yapacağız lütfen takipte kalın.

E-posta adresiniz ile hemen ücretsiz abone olmayı unutmayın ve bilgiyi ayağına getirelim.

 

Amazon Teknik Destek | Suspend Yardimi

 

 

, , , , , , , , , , , , , , ,