Amerika'da Şirket Kurmak ? Avantajları Nelerdir ?

Ekim 22, 2018 Amazon Teknik

Amerika’da şirket kurmak hem çok basit hem de çok masrafsız olmakla birlikte ABD vatandaşlığı, oturma izni gibi zorunluluklarınızda yoktur. Bu da demek oluyor ki isteyen herkes Amerika’da şirket kurabilir.

Neden Amerika ?

Çünkü Amerika dünyanın en büyük pazar alanına sahip olmakla birlikte iş ve ticaret alanında en rahat ülkedir. Ticaret yapmak, işini geliştirmek veya yeni girişimlerde bulunmak isteyenler için Amerika en rahat ülke olabilir. Tabii ki avantajları sadece bu kadar değil örnek verecek olursak Delaware eyaletinde şirket açmak, şirketinizin yasal olarak iyi korunmaya sahip olması, kişisel bilgilerinizin çok iyi saklanması ayrıca vergi ve ek maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Amerika vergi ve kanunları olarak ticaret yapmaya en elverişli ülkedir.

Neden Şirket Kurmalıyız ?

Belirli bir ürün veya hizmeti para karşılığı başka kişilere sunmak istediğiniz zaman kişisel olarak belirli bir miktara kadar şirketsiz bu işi yapabilirsiniz. Ülkelerin sürekliliğini devam ettirebilmesi için yıl içinde geliri yüksek düzey olan kişiler şirket kapsamında işlerini yürütmeleri ve kazandıkları paranın belli bir miktarını vergi olarak yükümlü olduğu devlete vermeleri beklenir. İşinizi büyütmek isterseniz veya ortaklar, yatırımcılar kazanmak isterseniz şirket kurmalısınız.

Hangi Tür Şirket Kurmalıyız ?

Amerika’da kurulabilecek bir çok şirket çeşidi vardır, fakat en popüler olanlar Limited Liability Company (LLC) ve General Corporation (Anonim Şirket) dir. Her iki şirketin kurulum ücretleri arasında pek bir fark yoktur fakat önemli olan işlevleri ve hangi eyalette kurulduklarıdır.
Bu konuda da önerdiğimiz ve en avantajlısı Delaware Eyaleti, siz yinede ister başka eyaletlerde şirket kurmak isterseniz bir danışmana danışın ve iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Neden Delaware ?

Bizim ve bir çok şirketin neden Delaware eyaletini tercih etmesinin sebebini sorarsanız Delaware şirket dostu bir eyalettir. Delaware’de şirket kurmak, şirketin sürekliliğini sağlamak veya kapatmak oldukça kolaydır, ayrıca vergi yükümlülükleri ve hukuki korumalar konusunda aşırı kapsamlıdır.

Nasıl yani;

• Delaware’de şirket kurmak için banka hesabınızda şirket sermayesi olarak göstermeniz gereken bir meblağ yoktur. Diğer eyaletlerde binlerce dolar istenilebilmektedir.
• Delaware’de şirket sahipleri isimlerini açıklamak ve belgelemek zorunda değildirler bu yüzden Delaware sizin ve şirketinizin gizliliğini tamamen korur. Delaware’de isteyen herkes sizin şirketinizin sahiplerini öğrenemezler. Bu sizin ortaklıklarınızı rahat bir şekilde kurmanıza da yardımcı olabilir.
• Delaware’de eğer orada bulunup iş yapmıyorsanız sizden eyalet vergisi talep edilmez
• Delaware eyaleti hukuk anlamında firma dostu yapısı ile davalar konusunda şirketler için iyi bir tecrübesi ile ünlüdür.
• Şirket sahipleri ellerindeki hisseleri belirli bir fiyat aralığı ve değer olmaksızın istedikleri fiyattan satışa sunabilirler.
• Delaware’de şirket kurmak için şahsen orada bulunmanıza gerek yoktur. Danışmanlar ve Delaware Eyaleti resmi sitesinden şirket başvurusu yapabilirsiniz.
Delaware’de şirket kurmak her ne kadar kolay olsa da yanlış bir işlem yapmamanız için bir danışmana başvurmanızı tavsiye ederim.

Şirketi Kurduktan Sonra

Şirketinizi kurdunuz şimdi iş bitmedi tabi yıllık sabit ücretleriniz olacak fakat bunlar Delaware eyaleti için gerçekten cüzi miktarlardadır. Amerika’da her şirket için bir yasal temsilci (registered agent) gereklidir. Bu temsilci sizin şiketinizin yasal olarak gönderilen tüm belge, evrak, kargo gibi eşyaların ulaşabilmesi ve iletilebilmesi için gerekli olan kişidir. Bu konuda aklınıza çok fazla soru kalmasın bizimle iletişime geçerseniz size gerekli desteği vermekten memnuniyet duyarız.

Vergi

Şirket kurmak veya bir ticari faaliyette bulunmak isteyen her bireyin aklındaki en önemli soru vergi aşamasıdır. Ancak daha önce söylediğimiz gibi Delaware’de kurulmuş olan şirketler eyalet vergisinden muaf oluyorlar. Bu şirketler sadece imtiyaz vergisi (Franchise Tax) denilen yıllık sabit fiyattaki bedeli ödüyorlar. Bu vergi ticari faaliyette bulunan şirketler için gerçekten cüzi bir miktar. Şirketinizin vergi numarası ( EIN Number) alınması ise şirketinizi kurduktan 1-2 hafta içerisinde gerçekleşebilen basit bir işlemdir. Bir de eğer şirketinizde çalışanlarınız olacak ise bu çalışanlara ödenen ücretler vergilerin yasal ödenmesi kapsamında Amerikan Gelir Dairesine ( Internal Revenue Service) kayıt olmaları gerekmektedir.

Amerikan Vatandaşı Değil iseniz;

Amerikan Vatandaşı değil iseniz yapmanız gereken tek bir işlem daha vardır bu Bireysel Vergi Kimlik Numarasıdır. (Individual Taxpayer Identification Number) Bu istenilen kısaca ITIN Number sizin Amerika vatandaşı veya oturma izninizin olmadığından dolayı yapılması gereken bir adımdır. Amerika’da hiçbir kaydınızın bulunmadığı için bu numaranın alınması gerekir. Örnek verecek olursak bu numara banka hesabı açılmasında kullanılmaktadır.

Sizde hemen Amerika’da şirket kurmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şirketinizin kurulması ve gereken tüm adımların atılmasına kadar size destek vermeye hazırız.

, , , , , , , , , , , ,

Comment (1)

  1. Amerikada nasıl şirket kurulacağı ile ilgili detaylı ve anlaşılır bir makale elinize sağlık. Bir çok kişinin faydalanacağından eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir