AMAZONDAN TÜRKLER İÇİN KDV TAHSİLATI

Aralık 27, 2018 Amazon Teknik

Bugün Amazon’un açıkladığı Türkiye için vergi tahsilatı duyurusu için aklınızdaki soruları cevaplandırıyoruz.

Bildiğiniz üzere şimdiye kadar Amazon’da Türkiye vergi sistemi dahil değildi. Son zamanlarda Türklerin bu işe çok fazla girmesi ile birlikte ve Amazon’un Türkiye girişimini gerçekleştirmiş olmasıyla artık Amazon’da satış yapmak isteyen Türk Vatandaşları vergi numaralarını Amazon’a bildirmek zorunda.

Vergi Numarası Girmezsek Ne Olur ?

Türkiye hükümeti uzaktan uzaktan servis sağlayıcıların , belirli koşullar altında elektronik olarak sağlanan hizmetler için Türkiye KDV’si ödemek zorunda. Yani Amazon’da satış yapıp vergi numaranızı girmezseniz Amazon sizin satışlarınızdan %18 KDV tutarı tahsil edicek. Fakat bu Amazon Türkiye’de satış yapanlar için geçerli. Eğer Amazon Avrupa-Canada-Amerika gibi platformlarda satış yapıyorsanız ve Vergi Kimlik Numaranız Beyan edilmemiş ise sadece Amazon komisyonuna ek %18 eklenecek.

Bu ne demek oluyor ?

Bu fiyat hesaplaması yaparken %20 amazon komisyonu hesabımız biraz artacak demek oluyor. Yani artık %25 olarak hesaplayabilirsiniz.

Türkiye’deki Şirketimizin Vergi Numarasını Girebilir Miyiz ?

Evet, Türkiye’de şirketiniz var ise vergi numarasını Amazon’a girmeniz halinde Amazon’un sizden alacağı %18 KDV tahsilatını ödemeyeceksiniz. Fakat yine de Türkiye’deki şirketiniz üzerinde aylık fatura kesmeniz ve vergilendirmeniz gerekli.

Artık Amerika’da şirket kurmaya gerek yok mu ?

Hayır, eğer bu işi daha rahat yapmak istiyorsanız bence halen Amerika’da şirket kurmalısınız. Amerika’da açtığınız şirket sizi uluslararası ticarete açık hale getirir. Size sunduğu avantajlar ile tüm dünyada ticaret yapabilirsiniz. Türkiye’deki şirketiniz sizi sadece Türkiye’de ticaret yapmaya bağlar uluslararası bir çok fırsatlardan geri kalırsınız. Örnek vermek gerekirse neredeyse tüm dünyanın kullandığı bir ödeme sistemi olan PayPal’ı Türkiye’den kullanamazsınız. Bu da sizi bir çok ticari faktörde kısıtlar. PayPal’ınız yoksa diğer e-ticaret panellerinde satış yapamazsınız.

Unutmayın !

Amerika’da şirketiniz olursa Amazon sizden keseceği %18’i kesmeyecektir. Ve  ödemeniz gereken vergi tutarları daha az olacaktır. Amerika’da ticari faaliyet gösteren şirketler kâr ettikleri miktarın vergisini öderler ve bunu senede bir defa ödersiniz beyan ettiğiniz meblağ kadar.. Türkiye’de ise her ay ödemeniz gerekir. Şirketi olan her zaman bir adım öndedir.

Amerika’da şirket kurmanın avantajlarını bir önceki yazdığımız blogumuzda okuyabilirsiniz.

Türkiye’deki vergi numarasını nasıl Amazon’a ekleyeceğiz ?

Amazon’a Vergi Kimlik Numaranızı girmek için :

Adım 1 : Sol üstten “Setting”(Ayarlar) kısmına tıklayın ve resimde gördüğünüz “VAT İnformation”(KDV Bilgisi) ne tıklayın.

Adım 2 : Resimde gördüğünüz “Add New VAT/GST Registration Number”( Yeni KDV / GST Kayıt Numarası Ekleyin) kısmına tıklayın.

Adım 3 : Açılır menüden Ülke seçin ve Vergi Kimlik Numaranızı ve Vergi Dairesini girin. Sonra “I accept acknowledge all the conditions set out in the Tax Registration Agreement”(Vergi tescili sözleşmesinde belirtilen tüm koşulları kabul ediyorum)’u seçin ve “Kaydet” e tıklayın.

Şirketler hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

, , , , , , ,