Amazon Satış Rehberi

Haziran 12, 2019 Amazon Teknik

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’da satış yapmak için bu yazımızdaki adımları izlemeniz yeterli.
Amazon.com tüm dünyada başarısını kanıtlamış uluslararası çalışan bir e-ticaret sitesidir. E-ticaretin başarı hikayelerinde her zaman ilk beşe giren Amazon.com, yatırım yapmak için oldukça isabetli bir sitedir. Amazon’da satış yapmak birçok açıdan mantıklıdır. Kısaca sıralarsak:

Amazon.com e-ticaret sitelerinde dünya sıralamasında en başta gelmektedir.
Amazon’da mağaza açmak, en yakın rakip e-ticaret sitesinden 5 kat daha popüler bir pazarda mağaza açmak demektir.
Amazon’da mal satmak son derece kolaydır.
Amazon’da satış yapmak o kadar verimli ve güvenlidir ki, dünyanın birçok yerinde ürün zenginliği ve güvenilirliği açısından ilk bakılan site Amazon.com’dur.
Amazon’da komisyon oranları verdiği hizmet düşünüldüğünde oldukça makuldür.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Ne Yapmalı
Amazon’da mal satmak için izlemeniz gereken birkaç adım var. Fakat öncelikle bilmeniz gereken, Amazon’un satıcı hesapları için Türkçe dil desteği vermediğidir. Yani Amazon’da satış yapmak için öncelikle belli seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Şimdi ürün satmak için Amazon’da izlemeniz gereken adımlara kısaca göz atalım:

Ürününüzü Amazon.com‘un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon’da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.
Ana hatlarıyla Amazon’da satış yapmak için takip etmeniz gerekenler bunlardır. Fakat Amazon’da mal satmak ve Amazon’da mağaza açmak için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızın devamında bu bilgileri görselleriyle sizin için hazırladık.

Amazon’da Mağaza Açmak
Amazon’da satış yapmak için ilk yapmanız gereken, satıcı hesabı yani seller account açmaktır. Profesyonel olarak satış yapmak ve Amazon’da dükkan açmak için normalde kullandığınızdan farklı bir hesap açmanız gerekmektedir. Seller account açmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Seller Central aracılığı ile ürünlerinizin listelenmesi, siparişlerinizin yönetilmesi, alıcılar ile iletişime geçilmesi, satıcı performansının raporlanması gibi çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Hesaba giriş yaptıktan sonra Seller Central arayüzündeki sekmeleri keşfetmeniz sizin için yararlı olacaktır. Başlangıçta dil farkı ve çeşitlilik olarak karışık gözükebilir fakat bu arayüzün birçok özelliğini kullanmayacaksınız. Temeli öğrendiğiniz zaman, Amazon’da satış yapmak için çok da fazla bilgiye ihtiyaç olmadığını siz de göreceksiniz. Amazon’da mal satmak için işinizi kolaylaştıracak, Propars gibi Türkçe yazılımlar da mevcut. Bunu yazımızın sonunda işleyeceğiz. Seller Central’a üye olduktan sonraki adım, isabetli bir satış planı belirlemektir.

Amazon’da, dükkan, açmak
Amazon’da mağaza açmak

Amazon’da Satış Yapmak için Satış Planı
Satıcı üyeliği sırasında Amazon size iki seçenek sunar. Bunlar Professional ve Indivudial şeklindedir yani Profesyonel ve Bireysel. Profesyonel hesapta sattığınız ürün sayısından bağımsız olarak aylık 39.99 USD sabit ücret ödersiniz. Geniş bir ürün yelpazeniz varsa bu satış yöntemi çok daha mantıklıdır.

Bireysel hesapta ise herhangi bir abonelik ücreti yoktur lakin satış başı 0.99 USD komisyon ödersiniz. Son olarak profesyonel hesapta, satış ve kargolama ile alakalı çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağınızı bilmekte yarar var. Peki bu ürünleri nasıl kargolayacaksınız?

Amazon’da Mal Satmak İçin Kargolama Seçenekleri
Amazon.com’da satış yapmak ve kargolamak için tercih edebileceğiniz çeşitli kulvarlar var. Bunları kısaca açıklarsak:

a) FBA: Bu yöntemde ürünlerinizin alıcıya ulaştırılması tamamen Amazon’a aittir. Amazon’dan satış yapmak için kargo sürecini dert etmeden ilerleyebilirsiniz. Bu seçeneğin ücretlendirilmesi işgal ettiğiniz depo alanına ve yaptığınız satışlara göre değişmektedir. FBA ile ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Amazon, ürün, satmak, dükkan, açmak
Amazon’da ürün satmak

b) Merchant Fulfill: Amazon’da satış yapmak için bu yöntemi tercih ederseniz, FBA için ödediğiniz ekstra ücretlendirmeleri ödemezsiniz fakat taahüt ettiğiniz zaman içerisinde ürünü alıcıya kargolamak sizin sorumluluğunuzda olur.
c) Amazon Direct: Ürünlerinizi direkt olarak Amazon’a satarsınız ve Amazon.com’un tedarikçisi olursunuz. Böylece herhangi bir kargo süreci ile muhattap olmazsınız.
Amazon’da Mal Satmak için Doping: Amazon Exclusives Programı
Amazon.com ücret karşılığında satıcıların bilinirlik, pazarlama ve satış olarak yararlanabileceği çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetleri Amazon Exclusives yani Amazon Seçkinleri olarak adlandıran Amazon.com’un, bu serviste verdiği hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:

Ürününüzün keşfedilebilir olmasına olanak verir.
Amazon’un özel olarak sunduğu e-mailing, promosyon, video, content marketing gibi pazarlamada öne çıkartacak özelliklerine erişim sağlar.
Markanızın daha titiz bir şekilde korunmasını garanti altına alır.
FBA yöntemini aktif olarak kullanmanıza olanak verir.
Amazon’da mal satmak için Exclusive üye olmak isterseniz, kategori başı %5 komisyon ödersiniz. Amazon Exclusives ile alakalı ayrıntılı bilgiyi bu linke tıklayarak edinebilirsiniz.

Amazon Komisyon Oranları
Çeşitli satış stratejileri izleyebileceğiniz Amazon’da komisyon oranları da sattığınız ürüne ve tercih ettiğiniz stratejiye göre değişmektedir.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Eğitim Almak
Amazon.com bünyesinde satış yapmak isteyen satıcılara ve tedarikçilere ücretsiz eğitim verebilmektedir. Tek başınıza anlamak için İngilizce bilmeniz ve çaba göstermeniz gerekse de, lüzum olduğuna başvurabileceğiniz ve Amazon’da satış yapmak gibi konularda başvurabileceğiniz bir kaynak olarak, bu hizmeti bilmenizde yarar var. Amazon’un ücretsiz olarak verdiği eğitimlere erişebilmek için satıcı hesabınızın bulunması gerekiyor.

amazonda, satış, yapmak
Amazon’da mal satmak

Ücretsiz eğitim sayfasına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amazon’da Daha Kolay ve Türkçe Arayüzle Satış Yapmak
Görüldüğü gibi Amazon.com üzerinden satış yapmak için iyi bir İngilizce bilgisine ve temel düzeyde de olsa teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Fakat bu anlamda size destek olacak ve ürünün girilmesinden fatura kesilmesine kadar her adımda Türkçe destek verebilecek bir program var: Propars…