Amazon FBA nedir? Amazon FBM nedir?

Mayıs 18, 2019 Amazon Teknik

Amazon FBA nedir? Amazon FBM nedir?

Günümüzün dijital dünyasında e-ticaretin büyük bir önemi olduğu şüphe götürmez bir gerçek. E-ticaretin son dönemde dikkat çeken yöntemlerinden birisi de dünyanın e-ticaret devi Amazon’da satış yapma imkanı sunan FBA (Fulfillment by Amazon – Amazon tarafından ikmal) ve FBM (Fulfillment by Merchant – Tüccar tarafından ikmal) programları. FBA ve FBM programlarıyla para kazanmak mümkün mü, nelere dikkat etmeli?
Yazımıza konu olan iki başlık ise Amazon FBA ve FBM

Yapılan araştırmalar her yıl tüm Amerika’da internetten yapılan satışların %40’ından fazlasının Amazon üzerinden yapıldığını gösteriyor. 85 milyon kişi Amazon Prime üyesi. Bu rakam Amerika’daki yetişkin nüfusunun %25’ini oluşturuyor ve Prime üyelerin satışları da bu oranla akıl almaz boyutlara ulaşıyor. Tabi bu sadece Prime üyeler, bir de Prime olmayan yüzlerce milyon müşteriden bahsediyoruz. Amazon tüm Amerika’daki depolarından her gün müşterilerine 2 milyon adet paket kargolaması yapıyor.

Amazon’da kimler ürünlerini satabilir?

Amazon’da isteyen herkes ürünlerini bireysel ya da şirket bazında satabilir ve para kazanabilir. Elde ettiğiniz geliri ise Türkiye’de ya da başka bir ülkede adınıza olan TL ya da döviz hesabına aktarabilir. Amazon’un FBA (Fulfillment by Amazon) ve FBM (Fulfillment by Merchant) satış yöntemleri sayesinde, siz de dünya devi Amazon’da ürünlerinizi satabilir ve Dolar üzerinden gelir elde edebilir.

Amazon ticaretinden gelir elde etmek garanti midir?

Unutulmaması gereken en önemli nokta: Amazon’da yapacağınız bu kazanç modeli de temelinde bir ticarettir. Nasıl ki ticaret kendi içinde irili ufaklı riskler barındırıyorsa Amazon’da yürüteceğiniz bu model de kendi içinde riskler barındırır. Eğitim alan 500’ü aşkın kursiyerimizin %80’i başarılı bir şekilde sabit gelir oluşturmayı başardı. Gerçek bir işte olduğu gibi seçeceğiniz ürün ve bu ticarete göstereceğiniz ilgi döviz geliri olarak geri dönebilir.

Fakat burada Amazon ticaretini en önemli ve diğerlerinden ayrı kılan faktörler; müşteri sorununun olmaması, Amazon içinde 100 milyonun üzerinde bir günlük trafik olması, Prime üyelerin her zamanki rutin alışverişlerini platformandan yapmaları, her geçen gün artan satış ve iş hacmi. Tüm bunların yanı sıra Amazon’da yapılan ticaretlerde iflas etme riski şu an kuracağınız fiziki bir ticari oluşumdan çok daha azdır.

Fulfilled by Amazon (FBA)
Amazon bizim bildiğimiz e-satış platformlarından (N11, Hepsiburada, Gittigidiyor vb..) farklı olarak kendi depolarına sahiptir. Ürünlerinizi direkt olarak Amazon’un deposuna yollayabilirsiniz. Herhangi bir müşteri ürününüzü satın aldığında, tüm kargolama işlemleri Amazon tarafından yapılır.

Amazon FBA ürünleri (kendi deposunda bulunan) “Prime” olarak adlandırır. Geçtiğimiz sene Amazon satışlarının %70’inden fazlasını Prime ürünler oluşturmuştur. Bunun sebebi Prime üyesi olan Amazon alıcılarının kargo ücreti ödememesi ve kargolamanın ülkenin her yerine Amazon’un kendi dağıtım ağı sayesinde çok hızlı yapılmasıdır.

Ayrıca Prime ürünler her zaman daha üst sıralarda yer alır, bunun sebebi Amazon’un satıcıları ürünlerini kendi deposuna yollamaya teşvik etmesidir.

Fulfilled by Merchant (FBM)
Daha önce anlatmış olduğumuz Amazon FBA’den farklı olarak ürünlerinizi Merchant olarak da satışa sunabilirsiniz. Merchant ürünlerin kargolamasından kendiniz sorumlusunuzdur, bu ürünler satış gerçekleştikçe kargolanır.

Merchant ürünleri ön plana çıkarmak Amazon’un yapısı gereği daha zordur, ayrıca kargolama tek tek yapılacağı için kargo masraflarının iyi hesaplanması gerekir, aksi halde kargo ücretlerine ürünün kendisinden fazla ücret ödeyebilirsiniz.
Amazon FBA yöntemiyle e-ticaret yapmak isteyenler neleri bilmeli?

Doğal olarak mağaza kurulumu ilk etapta öğrenilmeli. Daha sonra maliyet ve kar hesaplama, üreticilerle temas ve ürünleri bulma ve Amazon’la iletişim konularına çalışılmalı. Dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında; doğru ürün listelemeleri, etkili reklam çalışmaları ve etkili satış teknikleri üzerine stratejiler geliştirilmeli.

Günlük iş akışı kontrolünün yanı sıra gümrük, vergi, tahsilat ve depo gibi konular üzerinde yoğunlaşmalı. Bu teknikte trend olabilecek ürünleri bulmak işin önemli öngörü noktalarından birisini oluşturuyor. Anahtar kelime ve bullet point teknikleri ile Amazon şartlarına uygun barkodlama da bilinmesi gereken konular arasında yer alıyor.

benim tavsiyem eğer birşey bilmiyorsanız bir fikriniz yok ise eğitim almanızdı. Emin olun en büyük yatırım bilgidir

, , , , , , , , , , ,