Amazon Avrupada Satış

Haziran 10, 2019 Amazon Teknik

1- Ürünün Başlığı ve Açıklaması
Amazon Avrupa’da hedef grup İngiliz’lerdir. İngilizlerin dilbilgisi alışkanlıkları, dil ve gramer kullanımındaki hassasiyetler açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İngilizceden çok farklı olduğundan, Amazon.com listelemesinde kullanılan İngilizce ve başlık bire bir olarak kopyalanarak kullanılmamalıdır.

Bu sorunu çözmek için, önce satışını yaptığınız ürünleri Avrupa’da satan diğer satıcılar ile birlikte, en çok satanlar ait (best seller) başlıkları ve listelemeleri gözden geçirin. İkinci yol olarak, satışını yaptığınız ürünün yerel markasının resmî web sitesine inceleyerek, kullanılan kalıp ve cümleler ile sizin listelemeniz arasındaki farkları tespit edebilirsiniz.

2- İngiltere’ye Ek Olarak Amazon İspanya, İtalya, Fransa, Almanya Platformları
Bu dört site birbirinden bağımsızdır ve listelemeler yerel dilde gerçekleştirilmelidir. Pek çok satıcı yalnızca İngilizce biliyor ve reklamını yaptıkları zaman, bunları Google üzerinden de çeviriyorlar. Ancak Google kelimeleri çevirmek için ne tür eşleme yöntemi kullanıyor?

Örneğin, PPC ile daha önce reklam verirken EXACT eşlemeyi kullandıysanız, hali hazırdaki Amazon ABD’de kullandığınız İngilizce reklam kelimelerini doğrudan Google Çeviri aracılığıyla farklı dillerde diğer ülkeler için de ekleyebilirsiniz. Ancak bir hafta sonra PPC raporlarını kontrol ettiğinizde, bu kelime öbekleriyle eşleşen hiçbir arama kelimesi olmadığını veya tıklama almadığına şahit olabilirsiniz.

Öyleyse; google’da çevirdiğimiz kelimelerin neden eşleşmediğini nasıl açıklayabiliriz? Panik yapmaya gerek yok. PPC’de aynı kelimeleri geniş (BROAD) eşleme ile reklam grubunuza eklediğinizde, ortaya çıkan etkinin eskisinden 10 kat daha iyi, BROAD eşleşmenin gösterim oranın daha yüksek ve ACOS oranın daha düşük olduğunu görebilirsiniz.

Satış yapacağınız ülkenin yerel diline yabancı ve çok hakim olmadığınızda, PPC’de kullanılacak kelimeleri BROAD eşlemeli bir yaklaşımla ele almanız önerilir. Daha sonraki aşamalarda PPC raporlarından elde edeceğiniz Müşteri Arama Kelimelerini (Custumer Search Term) kullanarak geniş eşlemeli teklifleri ve PPC harcamalarınızı yavaşça azaltabilirsiniz.

E-posta Dizileri

Ürünlerinizde daha fazla yorum almak için iyi bir satın alma sonrası e-posta dizisi önemlidir. Ayrıca, müşterilerle etkileşim kurmak ve markanızı oluşturmak için de iyi bir yoldur – takip eden bir e-posta dizisi, müşterilerinizin profesyonel olduğunuzu ve memnuniyetini onlara değer verdiğinizi gösterir. Bu da gelecekte sizden başka ürünleri satın almaya teşvik edebilir.

Bu iş sürecini otomatikleştirmek için Amazon.com ve Amazon Europe ile birlikte çalışan FeedbackZ gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Ürün resimleri

Yazım zamanı itibariyle, Amazon Avrupa şu anda Satıcıların her pazar için farklı resimlere sahip olmasına izin vermiyor – ve aynı fotoğraflar Amazon İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da gösterilecektir.

Aşağıdaki anahtar kelimelerle fotoğraflarınız varsa:

müşterilerin satın alma kararı vermesi için önemlidir; ve / veya

satış yapma şansınızı arttırır;

Bu metnin çevirilerini resimlerinize eklemenizi kesinlikle öneririz. Amazon Avrupa için listeleme hizmetimiz, fotoğraflarınızdaki tüm metinlerin çevirisini içerir (içerik listeleri ve yasal sorumluluk reddi hariç).

Bunu yapmazsanız, Avrupa’da İngilizce öğrenemeyen ve dönüşümünüzü düşüren potansiyel müşterileri hayal kırıklığına uğratabilir.

Çok dilli fotoğraflara sahip olarak, her pazardaki müşterilerin gerekli metninizi okuyabilmesini sağlarsınız.
Metnin açıkça göründüğünden emin olmak için, 5 dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca) görüntülenebilmesi için daha kısa mesajlar kullanın.

Bunu uygulamak için yardıma ihtiyacınız varsa veya Amazon ürünleriniz için başka fotoğraf / görüntü gereksinimlerine sahipseniz, Erdemli Grafikleri öneririz. Ayrıca, listelemenizin öne çıkmasına yardımcı olabilecek bazı güzel Infographics’ler de yaparlar.

FBA Export – Daha Fazla Müşteriye Nasıl Ulaşılır

Birçok Amazon Avrupa Satıcıları’nın Avrupa’daki potansiyel müşteri tabanlarını bilmeden sınırladıklarını biliyor muydunuz?

FBA Export seçeneğini aktif ederek daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz!

Ürün Promosyonları

Amazon’da promosyonların çalıştırılması aşağıdakiler için yararlı bir araçtır:

Ürün lansmanı sırasında ilk satışları bir pazarda alın;

Düşük performans / düşüş dönemlerinde satış hacimlerini artırın; ve

Ürünlerinizin görünürlüğünü artırın.

Satıcı Merkez’de promosyonlar nasıl belirlenir. Ve unutmayın ki, Amazon artık Satıcıların bir inceleme karşılığında indirimli veya ücretsiz ürünler sunmasına izin vermemektedir. Bunu yapmak hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.

, , , , , , , , , ,